عملکرد دستگاه تصفیه هوا چگونه است؟

بدلیل افزایش سطح آلودگی هوا در کلان‌شهر‌ها و دیگر شهرهایی که در معرض گرد و غبار قرار دارند، استفاده از دستگاه تصفیه ‌کننده هوا روز به روز در حال افزایش است. مردم کشور نیز از مشکلات بهداشتی ناشی از آلودگی محیط داخل و خارج از خانه آگاه‌تر شده و به محصولات تصفیه هوا روی آورده‌اند. اگر بخواهید یک دستگاه تصفیه هوای خانگی خریداری کنید، قبل از آن باید چند چیز اساسی در مورد این محصولات بدانید.

در این مطلب، شما را با دستگاه تصفیه هوای خانگی و عملکرد آن، نحوه‌ی کار و انواع فیلترهای تصفیه هوای موجود در بازار آشنا می‌کنیم.

 

نحوه‌ کار دستگاه تصفیه هوا

 

دستگاه تصفیه کننده هوا سیستمی است که از پنکه‌های داخلی برای انتشار هوا در خانه و از طریق یک سری از فیلترها که ذرات مضر موجود در هوا مانند گرد و غبار، گرده‌ی گیاهان و باکتری‌ها را از بین می‌برد، استفاده می‌کند. دستگاه تصفیه هوای خانگی هوای تمیز را درون خانه و در اتاق‌ها پخش می‌کند. این فرایند خود به خود چندین بار در هر ساعت تکرار می‌شود و محیط خانه را سالم و پاکیزه نگه می‌دارد.

 

انواع فیلترهای تصفیه هوای خانگی 
 فیلتر هپا

فیلتر هپا جزو محبوب‌ترین فیلترها در بازار امروز بوده و دارای بهره‌وری بالا در جذب ذرات معلق در هوا است. فیلترهای هپا 99.97٪ آلاینده‌های موجود در هوا که به اندازه‌ی 0.3 میکرون هستند را از بین می‌برد و به این معنی است که این تکنولوژی در ضدعفونی هوا بسیار مؤثر است. فیلترهای هپا قادر هستند تمامی ناخالصی‌هایی که بزرگ‌تر از 0.3 میکرون هستند را از بین ببرند. فیلترهای هپا به تنهایی نمی‌توانند مواد شیمیایی، انواع دود مثل دود سیگار و... را از بین ببرند چرا که کوچک‌تر از 0.3 میکرون هستند. به همین دلیل لازم است یک فیلتر هوا HEPA بخرید که دارای یک فیلتر کربن فعال نیز باشد و این مواد آلاینده را نیز بزداید.

 

فیلترهای کربن فعال

فیلتر کربن فعال روزنه‌های جاذب کوچکی دارند که به آلاینده‌ها هنگامی که از فیلتر رد می‌شوند، واکنش نشان می‌دهند. این باعث می‌شود که آلاینده‌ها به کربن بچسبند و به دام بیفتند. این نوع فیلترها در از بین بردن دود، بو، مواد شیمیایی و حتی گازهای موجود در هوا مؤثر هستند. فیلتر کربن فعال به ندرت به تنهایی برای پاک کردن هوا استفاده می‌شود و اغلب همراه با دیگر فیلترها به کار می‌رود. فیلتر کربن فعال برای از بین بردن دود سیگار ایده‌آل هستند و مناسب صنایعی هستند که در آن وجود مواد شیمیایی به یک دغدغه و نگرانی تبدیل شده است.

 

فیلتر لامپ UV

فیلتر لامپ UV، باکتری‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا را با استفاده از تابش الکترومغناطیسی از بین می‌برد. فیلتر لامپ UV به جای فیلتر کردن، با شکستن پیوندهای مولکولی در DNA خود ذرات را می‌کشد. استفاده از یک دستگاه تصفیه‌ کننده هوا دارای فیلتر اشعه‌ی ماورای بنفش، هپا و فیلتر کربن فعال برای حذف یک طیف وسیع‌تری از آلودگی هوا به شدت توصیه می‌شود.

 

فیلتر یونی

فیلتر یون‌ساز و یا فیلتر یونی از یک یون‌ساز منفی ساخته شده است که یون منفی را برای جذب گرد و غبار و مواد آلرژی‌زایی که در هوا وجود دارند، در هوا ساطع می‌کند. بنابراین، ذرات معلق در هوا به دلیل بار سنگین سقوط می‌کنند و در نتیجه دود و بوی بد موجود در هوا زدوده می‌شود. فیلتر یونی به تنهایی به حذف گرد وغبار و گرده کمک نمی‌کند. بنابراین، شما احتمالا ترجیح دهید یکدستگاه تصفیه‌ هوا دارای فیلتر HEPA، کربن فعال و یون‌ساز را انتخاب کنید.

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید
9 ماه قبل
راد گستر نوین
[تهران]
  • نوع فعالیت: وارد کننده، عمده فروش، خرده فروش، خدمات
  • خدمات/محصولات : دستگاه تصفیه آب خانگی، دستگاه تصفیه آب ، فیلتر تصفیه آب، تعویض فیلتر تصفیه آب، خدمات پس از فروش دستگاه تصفیه آب ، فروش اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی ، تصفیه آب خانگی، بهترین دستگاه تصفیه آب
  • نوع مالکیت: شرکت با مسئولیت محدود
  • تلفن: 021-77723166
بروز رسانی 2 روز پیش